Kayıp Kişi Araştırması


Kaybolmuş ve hakkında yasal mercilere “kayıp bildirimi” yapılmış olan kişiler için bulunduğu yerin ve akıbetinin tespiti araştırmasıdır.

 

 

 


Özel Dedektif Hangi Vasıflarda Olmalıdır.

Özel Dedektif Hangi Vasıflarda Olmalıdır. 
- Özel Dedektif analitik ve koordinasyonel düşünce yapısına sahip olmalıdır.

- Çözdüğü her vakanın her detayını inceler ve en azından ileride karşılaşacağı durumlarda
Kullana bilmek için arşivler. 

-Felsefe, psikoloji, kriminoloji, sosyoloji, balistik, bilgisayar, coğrafya, muhasebe, fotoğrafçılık, silah eğitimi ve ülkesinin suç kanunları ve cezai sistemi temel olmak üzere; suçlu psikolojisi, olay yeri inceleme, parmak izi okuma, mikroskop başta olmak üzere, laboratuar araçlarını kullanabilme, etkin silah kullanabilme, silah çeşitleri ve balistik etkilerini bilme, bilgisayarda fotoğraf analizi ve internet bilgisi, profesyonel fotoğrafçılık, harita okuma, arazide ve şehirde iz sürme, sahte evrak-kimlik ve parayı tanıma ve mekanik bilgilerle donanmış olmalıdır. 

- Bağlantılarında emniyet ve savcılıklar olması gerektiği için, bu birimlerinde kullandıkları terminolojiye hakim olmalıdır. 

- Edindiği bu bilgileri her geçen gün yeni teknoloji ile birlikte yenilemeli ve kendini sürekli geliştirmelidir.

- Elbette her konuda profesyonel olamaz, ancak yukarıda sayılan her beceri ve bilim dalları Özel Dedektifin pek çok olayda karşısına çıkar ve belirli düzeyde bilinmesi zorunludur.