Özel Dedektiflik Kanunu


1980 li yılların sonuna doğru Turgut Özal hükümeti tarafından bir yasa tasarısı hazırlanmıştır. 3963 nolu Özel Dedektiflik Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçtikten sonra Ocak 1994 te Cumhurbaşkanı Süleyman Demire e gönderilmiştir. Demirel prensipte yanlış gördüğü bu yasayı TBMM ye geri göndermiş ve bu yasada bir daha ele alınmamıştır. Milletvekillerinin kanunu ele almaması yüzünden olay bugüne kadar
sarkmıştır. Zaman zaman devlette araştırılması gerekilen büyük olaylarla da gündeme gelen bir meslek olmuştur. Türkiye kanunlarına göre Özel Dedektiflik ile ilgili bir yürürlük, yaptırım veya kanuni düzenleme yoktur. Ancak bu, Özel Dedektifliğin kanunsuz veya yasak bir iş olduğu anlamına gelmez.

 

Özel Dedektif Uluslararası Kanunlara Göre İşini düzenler. Yaptığı araştırmalar ve elde ettiği kanıtlar , yasalar karşısında mahkemede v.b. kurumlarda kullanılır. Aldığı eğitime göre , yetkili veya uzman kişi veya tanık olarak imza atma yetkisi sabittir. Özel Dedektifin çalışmaları sonucu elde ettiği tüm görsel ve yazılı kanıtlarda tamamen kanunidir ve mahkemeye yardımcı delil olarak özel dedektif tarafından tespit ettiği belirtilerek sunulur ve delil maksatlı kullanılır. Uluslararası hukuk belirli ölçülerde özel dedektiflik mesleğini ve bu mesleğin yapımının kanunlaşmadığı ülkelerdeki çalışma koşullarını ve lisanslarını destekler. Uluslararası mahkemelerin ve İnterpol ‘ünde özel dedektiflik üzerine eğitim almış kişilerisağlayacağı kanıtlarda yada araştırmalarında desteklemesi ve bu mesleğin icra edildiği ülkedeki çalışma şartlarında ve şeklinde denetlemesi ve / veya Özel Dedektifin bu kuruluşlar ile çalışması söz konusudur.